HISTORIE BABY CLUBU PLAVÁČEK 

…píše Blanka Kolářová Sudíková

v roce 1991 se mi narodil syn Matouš. Studovala jsem Fakultu tělesné výchovy a sportu a dozvěděla jsem se o kurzech plavání miminek. Jako bývala plavkyně jsem zajásala, a hned jak to bylo možné, jsem se zúčastnila rekvalifikačního kurzu pro instruktorky, pořádaným Baby clubem Juklík.
V roce 1992 jsem získala živnostenské oprávnění a vznikl Baby club Plaváček.
Chtěla jsem plavat ve Žďáře nad Sázavou, ale to nebylo tak jednoduché. Plavání miminek skoro nikdo neznal, hygienická stanice s touto činností neměla žádnou zkušenost, a tak bylo velmi těžké všechny přesvědčit, jak je to fajn. Ale podařilo se a my začali plavat v malém bazénu při 4.ZŠ. Moc děkuji všem, kteří pomohli, a hlavně rodičům, kteří se nebáli s dětmi jít plavat. Dnes je plavání dětí moderní, tenkrát bylo divné a neznámé.
A pak to šlo postupně – ozvala se mi maminka, která také chtěla plavat s děťátkem, ale ve svém městě. A tak jsem začala jezdit do Pelhřimova, pak do Havlíčkova Brodu, do Třebíče. Chvíli jsem bydlela u Prahy, a tak jsme začali plavat v Neratovicích a na Mělníku. Také jsem dojížděla ze Žďáru každou sobotu do Trutnova. Mezitím se ozývaly další maminky – z Jihlavy, Bystřice n.P., Pardubic, Chrudimi, Znojma, Bystrého u Poličky, Bylnice Brumova, Nového Města na Moravě, Prahy a Karlových Varů.  

Od roku 2001 má Baby club Plaváček ochrannou známku Úřadu průmyslového vlastnictví, v roce 2006 jsme získaly akreditaci MŠMT pro školení lektorek plavání dětí a v roce 2010 vznikl Baby club Plaváček s.r.o.

Můj veliký dík patří všem instruktorkám, které kdy byly součástí velké Plaváčkovské rodiny. Hodně jsem se toho díky nim naučila. Velkou zkouškou naší soudržnosti byla kauza "létání miminek", jejímž cílem bylo Plaváček a mě zdiskreditovat. Díky podpoře všech  "létavců" se toto nepodařilo. Ustály jsem i nečekané úmrtí naší milované plavačky Míši, při kterém jsem byly konfrontovány s hlubokými emocemi uvnitř sebe sama i Plaváčku.  Původní tým už neexistuje, ale Plaváček pluje dál. Velikou podporou mi zůstal znojemský tým v Majkou, holky z havlíčkobrodského bazénu s Magdou, Brno s Lindou a Margi znovuzrozený pražský tým s Albi, bez jejichž podpory bych těžké časy určitě nezvládla.  S velikou radostí se dívám na nový tým ve Žďáře n.S,  jsem šťastná za báječné holky z Valach, které rozjely Plaváčka v Bylnici- Brumově, krásné je vidět Klárku v Novém Městě na Moravě a holky v Bystrém a moc se těším na plavání v Karlových Varech.

Když se v roce 2016 ohlédnu, cítím hluboký vděk a pokoru. To, kde jsme dnes, je i díky všemu tomu těžkému, co jsme přečkaly. Díky holky, jste skvělé!