Proč se potápět?


Vždyť jsme suchozemci, tak proč strkáme děti pod vodu? Tyto otázky vás mohou napadat při návštěvě bazénu, kde probíhá plavání malých dětí. Je pravda, že se z plavání dětí stává módní záležitost, a tak jsou rodiče někdy ochotni podniknout nevídané věci. Opustit stojaté vody a vrhnout se do velkého neznáma. Pro člověka, kterého si vodní živel nezískal již jako malého, je tato exkurze náročná, ale pro svoje děťátko ji podnikne.

Jsme rozdílní, někdo plave jako paní radová a někdo jako potápka. Ten, kdo plave pod vodou, nepotřebuje argumenty k tomu, aby potápěl svoje dítě. Je pro něj naprosto přirozené se nadechnout, potopit se, pomalu vydechovat a pak se vynořit. Jenže pro toho, kdo má z vody strach, a když se potopí, tak zavře oči, pusu, ucpe si nos, zadrží dech, celý ztuhne a po vynoření si prudce oddychne, že už to má za sebou, tak pro toho je nutné, abych teď vysvětlila, proč potápíme děti.

Velkým pomocníkem jsou nám rodinné pobyty, které organizujeme od roku 1999. Je pro nás velmi důležité, že zde máme možnost být s miminky, dětmi a jejich rodiči celý týden ve vodě a vidět, jestli to, co hlásáme opravdu funguje. A jsme zde se svými dětmi, které nic neučíme, jenom jsme prostě spolu. Ve vodě i na suchu.

Důležité pro mě bylo v roce 2001 setkání s ruskou porodní asistentkou Aňou Goršinou, která v Brně provázela maminky domácími porody, plavala s nimi a pak i s jejich miminky. U Aňi jsem viděla, že plavat jde i jinak. Zjistila jsem, že dítě můžeme potopit bez hesla a dlouhých příprav a že se  mu nic nestane, že je to jen  náš strach a naše nevíra, která nás spoutává.

V roce 2008 přijel do Čech Igor Čarkovski a my měly možnost vidět jeho práci s dětmi ve vodě a na suchu. Byl to zážitek, obdivuji ho za odvahu, s jakou pomáhal dětem i rodičům.

Ve Znojmě vzniklo díky Majce Krčové metodické školící centrum Plaváček, které připravuje nové plavačky a drží v kondici ty zkušené. Společné setkání a práce nás posouvají dále. Instruktorky Plaváčku mají povinná dvě víkendová školení v roce, jejichž tématy jsou vedle psychomotoriky, metodiky a povinných záchranářských kurzů ještě vždy vybraná aktuální témata, se kterými na bazénech s rodiči a dětmi pracujeme. V roce 2022 se školící centrum přesunulo do Prahy na Slunečný vršek.

Naše metodika se stále vyvíjí. Každým rokem přichází nové úchopy, nové poznání a nová miminka, která nás učí. Užíváme si více i plavání s velkými dětmi, kdy už někdy máme pocit, že jsou "velcí". Ale právě proto je tolik třeba být spolu a hrát si. V současné době je pro nás velkým úkolem pracovat se stresem rodičů na dětský pláč, protože trend výchovy  je nastaven na přílišnou ochranu dětí  před jakýmkoliv diskomfortem. 

Víme, jak hodně může voda pomoci. Léčíme vodou tím, že plaveme. Dovolujeme dětem, aby si vodu osahávaly samy, aby se v ní pohybovaly svobodně a volně. Jsme tam pro ně proto, aby se nás chytily, když budou potřebovat, a ne proto, abychom je zachraňovali, když my chceme.

Snažíme se tento prožitek zprostředkovat Vám, rodičům dětí, našim klientům.
Chápeme vaše tápání a nejistotu, vždyť jsme to měly také tak!!

A právě proto Vás zveme na výpravu do nádherného vodního ráje, kde je vše autentické, očistné a přesto radostné.

Vítejte...