Otužujeme tělo, utužujeme ducha

Letošní zimu se otužování stalo hitem. V jakém věku začít? A k čemu je to dobré?

Otužování je základem dobré imunity. Imunita je základem všeho.

Proč otužovat?

Díky otužování posilujeme naše imunitní buňky, které tak nemají šanci zlenivět. Neustále je udržujeme “ve střehu”, připravené poradit si s nečekanými změnami, s viry a bakteriemi. Trénujeme tělo, aby si umělo samo pomoci, když se setká s “vnějším nepřítelem”.
Dokonce i naše hlava je díky otužování v tréninku. Učíme se překračovat hranice své komfortní zóny, vědomě jít do nepohody a přivykat si na situace, které nám zpočátku nemusí být úplně “po srsti”. Ale ten pocit, který přijde potom – uspokojení a radost, že jsme to dokázali, ten stojí za to!

Chladivý rituál

Stejně, jako je otužování nedílnou součástí našich kurzů, může se stát rituálem i doma. Po plavací lekci jdeme do sauny a zchladit se do ledového bazénku či sprchy. Zkusili jste to i doma bez sauny? Blažený pocit pro tělo a dobrý pocit z překonání sebe sama je úplně stejný, ne-li větší! 🙂

Kdy s otužováním začít?

Nikdy není pozdě. A úplně nejlíp uděláte, když s dítětem začnete od miminka. Jak na to? Máme pro vás pár tipů…

  • Dopřáváte svému miminku pravidelnou koupel? Snižte teplotu vody klidně až na 32 stupňů jako v bazénu. Na závěr děťátku opláchněte proudem studené vody, která krásně uzamkne teplo uvnitř a miminku pak na vzduchu nebude chladno. Použijte k tomu větší nádobu (džbánek, misku) – proud vody bude děťátku příjemnější než jehličky studené sprchy.
  • Jak čistíte miminku při přebalování zadeček? Vyzkoušejte studenou vodu a budete překvapeni, jak málo stačí nejen k otužování, ale i proti opruzeninám.
  • Řešíte doma chlad od podlahy a holé nožky dětí? Nemusíte, studené nohy neznamenají, že je dětem zima. Chcete-li se přesvědčit, zda děťátku není chladno, sáhněte mu na zátylek. Pokud je zde teplo, není se čeho bát.
  • Nebaví vás děti v zimě nabalovat jako cibule do mnoha vrstev oblečení? Uberte. Překvapivě jsou děti proti chladu odolnější než my dospěláci. Zvlášť když jsou stále v pohybu!
  • Špatně se jim v noci spí? Zkuste vypnout topení. V chladu tělo lépe regeneruje a mnohem lépe se nám dýchá! Vyzkoušejte si to i ve své ložnici.
    Dáváte dítě spát přes den? Chladný vzduch venku dělá zázraky! Dlouhá pauza pro rodiče zaručena 😉

Zajímá vás víc? Podívejte se na video s Blankou.

Komentáře